Слънчева есенна разходка до Цари Мали град – среща със средновековието в реалността
Като едни типични столичани, с нетърпение чакаме всеки уикенд, за да прекараме повече време заедно. Щом видим, че прогнозата е хубава, веднага започваме да обсъждаме дестинациите. За щастие нашата малка България е богата на прекрасни местенца, подходящи за разходка и с деца.
Очертаваше се да бъде слънчев и топъл октомврийски уикенд и искахме да сме максимално дълго навън, предвид предстоящата зима. Нашето малко човече вече можеше да издържа на по-дълги разходки и в същото време не искахме да пътуваме надалеч. Трябваше да изберем дестинация, която е на около час път от София и затова решихме, че е време да посетим Цари Мали град – късноантична римска крепост и укрепено селище, сгушени в полите на Верила планина.
Маршрут от София
До мястото стигнахме за около час като избрахме да минем през живописния път по източните склонове на Витоша. През есента природата около с. Железница радва окото с всякакви багри. Разстоянието по този път е около 50 км. Има още два маршрута – първият, който също е много красив – по царския път за Самоков и Боровец, през Панчарево и язовир Искър. По него километрите са 75. Най-дълго е разстоянието през магистрала Струма, през Дупница, но пък там няма никакви завои.
Село Белчин
До Цари Мали град се стига през село Белчин, Самоковско. Местността е богата на история, култура и природа. Наличието на минерални извори благоприятства развитието на балнеология. Там, над един от хълмовете дълги години се издигали бели зидове и кули на крепостни стени, свидетелство за съществуването на средновековна крепост. До преди 10 години село Белчин е било посещавано главно заради лечебните свойства на минералните води, но след дългогодишна археологическа дейност в района, крепостта на хълма св. Спас, извисяващ се над селото, е реставрирана, отчасти реконструирана и отворена за посетители през 2013г. Днес, Цари Мали град е част от 100-те Национални туристически обекта на България и привлича хиляди български и чуждестранни туристи в района.
Екопътека Цари Мали Град
Пристигнахме на мястото преди обед, но се наложи да се върнем да оставим колата на най-близкия паркинг в селото, защото горе нямаше свободни места. Когато стигнахме до кафенето в подножието на върха, видяхме как слънцето беше напекло масите отвън и решихме да се подсилим с по едно кафе и енергизиращо смути преди разходката. Толкова се отпуснахме на слънце, че едва събрахме сили да станем и да поемем по пътя.
До върха се стига по няколко начина. Може с кола, с панорамен релсов асансцор – фуникуляр или по две екопътеки – една отляво и една отдясно. Ние избрахме да се качим по лявата екопътека, тъй като е по-полегата и по-лесна за деца. Изкачването беше много свежо, приятно и не беше изморително. Отне ни около 30 мин. да стигнем до горе с детето, което на половината път реши, че не иска повече в раницата и ще ходи само.
Игралната площадка сред природата
Краят на пътеката води до приказна горичка – чудесно място, подходящо за активни игри сред природата. Голямо пространство на върха на хълма е превърнато в игрална площадка с дървени и въжени съоражения. Има атракции за деца от всички възрасти – катерушки, пързалки, люлки. Най-интересен за всички, обаче, е въженият мост, който води до самата крепост. Той не е опасен, не виси над пропаст, а е по-скоро за забавление. В края на горичката, от срещуположната страна на крепостта пък има възможност за конна езда. Освен това, на няколко места има беседки и масички с пейки, подходящи за хапване сред природата. Като цяло, мястото е добре пригодено за целодневно забавление на малки и големи.
След известно време, прекарано в игра на люлките и пързалките, гонене из горичката и криене зад дърветата, минахме по въжения мост, който ни отведе до задната страна на крепостта. Заобиколихме, за да стигнем отпред. Гледката от панорамната тераса под крепостта е уникална. Село Белчин се вижда сякаш на длан, а насреща – Витоша. Хълмът винаги е бил свещен за местните – пазел векове наред своите тайни, съхранявайки непокътната християнската вяра.
Крепостта
На входа ни дадоха пластики с QR код, който пренасочва към аудиогид с интересни разкази за Цари Мали град и село Белчин. Още с влизането през портите на крепостта, усетихме силната енергия на това място. Първото нещо, което грабва вниманието е средновековната църква „Възнесение Христово“. От направените проучвания, са намерени следи от три храма, строени през различни времена върху останките от предходните светилища. Вярва се, че последното е през средата 15-ти век, когато презвитер Йоан построява храм, за да посрещне и приюти мощите на св. Иван Рилски по пътя им към Рилския манастир.
Двете четириъгълни кули, ограждащи портала, са реконструирани. В тях е изложена експозиция с открити артефакти и възстановки, свидетелство за богатото материално и културно наследство от античното селище. Изложени са монети, сечива, луксозна и битова керамика. Пресъздадени са ежедневни облекла на древното местно население, показани са и оригинални накити, намерени при разкопките. Много е интересно в музея, атмосферата наистина пренася в миналото. В следващия момент, от върха на кулите се потапяш в реалността, красивата природа навън те обгръща с пълна сила, чистият въздух изпълва дробовете ти, а гледката те оставя безмълвен. Определено има някаква магия на това място и легендата наистина оживява.
Игри и разходки между крепостните стени
Макар и нищо да не разбира още от история, на детето също много му хареса. Разхождахме се из алеите в комплекса, събирахме жълъди и обагрени есенни листа и много витамин D. Навръщане избрахме да слезем с атрактивния релсов асансьор. Въпреки образувалата се опашка, чакането беше приятно заради прекрасната гледка. Използвахме времето и за малко семейни снимки на красивия фон.
С това приключи нашето първо посещение на Цари Мали град. Ако все още не си бил там, препоръчвам да го включиш в списъка си!
Ще се радвам да споделиш тази статия със свои приятели! Предстоят още много разкази за пътешествия из чудните кътчета на България, а за да разбереш кои са още преди да са публикувани в блога, може да ме последваш във Facebook и Instagram.