Erbe square Verona
Европа,  По света

Два дни във Верона – светът на Ромео и Жулиета

„Два рода равно знатни от Верона,
чиято красота е тук пред вас,
отново нарушавайки закона,
проливат ближна кръв със вражи бяс.
Двамина млади през стени от злоба
обикват се под гибелна звезда
и таз любов, отвела ги до гроба,
погребва с тях и кръвната вражда.“ – Шекспир

Трагичната любовна история на Ромео и Жулиета, която Шекспир ситуира във Верона, превръща града в препочитана дестинация за влюбени и търсещи любовта, но предлага много повече от това.

Верона е един от градовете, в които потъваш като в дълбоки води, но не искаш да изплуваш, не искаш да си тръгнеш. Искаш да отпиваш и да потъваш все повече в неговата обаятелност, в неговата магия. Пътуването до Верона е пътуване във времето, среща с емоции от отминали времена, ренесансов блясък и съвременни удоволствия за сетивата. Трудно е да се опише с думи чувството да усетиш уханието на прясно приготвено песто върху току-що излязлата от пещта гореща пица или отпочинеш в едно от заведенията на площад Ербе с чаша шприц в ръка.

Два дни във Верона определено не са достатъчни да бъдат разгледани всички забележителности и красиви кътчета на града, но стигат за прекрасна разходка из средновековния му дух. За това време успяхме да се отпуснем и да усетим топлината, с която той посреща своите туристи.

Верона е град в североизточна Италия, разположен в регион Венето, изключително плодороден и известен с производството на качествено италианско вино. Благодарение на своето местоположение, градът е център на националната и международната пътна мрежа на Европа. През всичките епохи от неговото създаване той е бил важен търговски център, с добре развита промишленост и богато селскостопанско производство.

Забележителности

Може да се каже, че най-известните забележителности са съсредоточени в централната старинна част на града и са на пешеходно разстояние една от друга. Въпреки тесните улички, присъщи за цяла Италия, да се загубиш е почти невъзможно, тъй като много добър ориентир са високите камбанарии на големите църкви и кулите, разположени в града.

Карта с основните забележителности във Верона
Източник: http://www.veronissima.com/sito_inglese/html/info-tourist-map-verona.html

Ние бяхме резервирали апартамент за две нощувки и общо три дни, но един от дните пътувахме до Маранело. Там мъжът ми успя да сбъдне една своя мечта – да посети Ferrari World и да кара Ferrari из пистите в градчето. Това беше наистина готино изживяване, но ще се постарая да разкажа за него в отделен пост. Двата дни във Верона бяха наситени с топлина и романтика. Градчето е невероятно красиво и съвсем спокойно се разглежда и без предварителен стриктен план.

Апартаментът се намираше на 15 мин. пеша от старинния град като минавахме през моста Гарибалди, за да стигнем до него. Първото място, към което се отправихме беше площад Ербе.

Площад Ербе (Piazza delle Erbe)

Това е най-старият площад в града. Името му означава площад-пазар. По времето на Римската империя тук се е помещавал градския форум, където главно се продавали подправки и зеленчуци. И в днешно време през деня площадът се превръща в пазар на сувенири, стоки и храни от местно производство, но всъщност е много повече от това. Той е пъстър колаж, на който хармонично се застъпват дворци, кули, статуи и архитектурни елементи, носещи следите на различните епохи. Дворецът Мафей, кулата Гардело, кулата Ламберти, къщата на фамилия Мазанти са едни от най-емблематичните постройки по периферията на площада.

Площад Ербе е центърът на икономическия, религиозния и социалния живот на местните. По залез баровете и ресторантите на площада и наоколо се препълват, мястото става изключително оживено от хора, излязли на раздумка и аперитив.

В самия център на площада е позициониран фонтанът Мадоната на Верона, датиращ от 14-ти век. Изграден е като скулптура на принцеса с римско тяло, но средновековни глава и ръце. Статуята представя самия град и е поставена е върху стойка, на която са изобразени суверените на Верона – исторически и легендарни. Интересно е, че целият фонтан е сглобен с части от различен произход.

Най-отличителния белег на площада, който се вижда от почти всяка точка на града е кулата Ламберти, с височина 84 метра. Това я прави най-високата постройка в града. Кулата предлага невероятна 360-градусова панорамна обиколка като до върха се стига, както по стълби, така и с малък асансьор. Гледката отгоре е невероятна!

За любителите на археологическите разкопки, градът предлага и тур под земята, който навярно също е доста интересен, стига да имаш повече време.

Площад Синьори

Площадът на лордовете се намира в непосредствена близост до площад Ербе. Неговото основаване започва през Средновековието като постепенно се оформя като площад от дворците, построени около него. Първата сграда, построена в края на 12-ти век, е дворецът на Ригоне (Palazzo della Ragione), последвана между 13-ти и 14-ти век от дворецът на Капитанио (Palazzo del Capitanio) и дворецът на Подеста (Palazzo del Podesta) – и двете построени от могъщото семейство на фамилия Скала (Della Scala), наричани господарите на Верона.

От своето начало площадът има политически и административни функции и се превръща в най-важното място в града по време на венецианското господство. През 1865 г. в центъра му е построен паметник – статуята на известния италиански поет Данте Алигиери.

Къщата-музей на Жулиета

Къщата на фамилия Капулети – семейството на Жулиета, се смята за една от най-посещаваните забележителности в цяла Италия. Това е първото нещо, което идва в съзнанието на човек, споменавайки града на Ромео и Жулиета. Къщата с легендарния балкон, на който тя стои, а под него той разкрива своите чувства е като магнит за посетителите на града. Коя ли жена не иска да застане там за миг, макар и само за една снимка?

Бронзова статуя на Жулиета е била поставена в двора на къщата и се смятало, че който се докосне до нея ще има щастлива любов. Поради огромния туристически поток и опасността от увреждане на статуята, оригиналната е пренесена в къщата-музей, а на двора е поставена нейна реплика. Но въпреки това тълпите от туристи, чакащи да се докоснат до нея, са огромни. Къщата е на два етажа и там могат да се видят: балната стая, в която за първи път са се видели двамата влюбени, спалнята на Жулиета, оригиналните костюми, носени от актьорите в едноименния филм от 1968г.

Къщата на Ромео

Къщата на Монтеки, семейството на Ромео, е съвсем близо до тази на Жулиета. Легендата гласи, че когато напуснел своя дом, Ромео почти веднага стигал до съдбовния балкон, където Жулиета го очаквала нетърпеливо. Вярва се, че Монтеки са били властно и богато семейство от Верона и от всички типични средновековни къщи, тази е най-грандиозната и сравнително добре запазена. Тя не е отворена за посетители отвътре. Но дори само разглеждайки я отвън и изминавайки краткия път, по който се смята, че Ромео е тичал, за да достигне по-бързо до своята любима, е достатъчно да се усети магията на тази мистична непозволена любов.

Площад Бра и Арена ди Верона

Нашата разходка продължи към Площад Бра или още Широкия площад. Той започва да се определя като такъв през средата на 16-ти век. Цялостното асфалтиране на участъка е завършено едва през 1782г. и това го е превърнало в по-предпочитано място за социални контакти от площада на Лордовете. В древността тук се провеждал пазар за дърва, сено, слама и добитък. Традицията остава и до днес като между 11 и 13-ти декември на площад Бра се организира панаирът Света Луси. По време на нашата разходка, в града се провеждаше маратон и това беше началната и крайната точка на трасето и беше препълнен от хора – състезатели, зрители и туристи като нас.

Арената на Верона (Arena di Verona) е римски амфитеатър, най-известният паметник на културата на Верона и емблематичен символ на града, подобно на Колизеума в Рим. Намира се на площад Бра, в историческия център на града. Той събира в себе си повече от 20 века история, но в същото време е един от най-запазените амфитеатри в света, благодарение на системните реставрации, извършвани още от 16-ти век. Днес този изключителен паметник на културата е домакин на Оперния фестивал и в него всяка година известни певци и оркестри се появяват на сцената, осигурявайки на публиката едно незабравимо изживяване. Постоянно се провеждат концерти и театрални постановки, които поддържат културния и социалния живот на града на високо ниво.

Порта Нуова

Ако пътуваш с влак до Верона и пристигнеш на гара Порта Нуова, паметникът, останал от оригиналната порта, ще бъде първият ти сблъсък със средновековието. Порта Нуова е служела за укрепление и била главен вход на историческия град откъм южната му страна. В наши дни дава началото на главна пътна артерия на града – Corso Porta Nuova, която води до площад Бра и Арената на Верона – южния вход на старинния град.

Красотата на църквите във Верона

В старата част и покрайнините на Верона има над 40 църкви, което е колосално много за град с неговите размери. Четири от тях са емблематични и от важно значение за историческото и културно наследство.

Катедралата Санта Мария Матрикуларе (Duomo di Verona)

Катедралата на Верона е в най-северната част на старинния град, в близост до античния мост Понте Пиетра (Ponte Pietra). Всъщност, по-скоро може да бъде наречена катедрален комплекс, тъй като освен основната сграда, тя включва в себе си няколко по-малки църкви и параклиси, построени през различни периоди. В църквата Света Елена (Сhurch of Sant’Elena) могат да се видят останки от първата църковна постройка през 4-ти век, на мястото на която е била изграждана сегашната катедрала. Видът, в който се вижда днес датира от началото на 16-ти век. По онова време камбанарията оригинално е била 30м., но в началото на 20-ти век е доизградена до сегашната височина от 73м.

Най-близката спирка на градския транспорт е Piazza Duomo. Автобуси: 70, 96 и 97.

Църквата Св. Анастасия

Ако от площад Ербе, тръгнеш на изток по улица Corso Sant’Anastasia, елегантна улица с множество антикварни магазини, тя ще те отведе до изключително красива църква, покрита с характерния за Верона червен мрамор. Обградена е с огромни колони и красиви паметници. Това е най-голямата църква в града. Камбанарията е висока 72м. Интериорът е не по-малко внушителен – богат на архитектурни елементи и произведения на изкуството. Разположена е в близост до поречието на реката с невероятен изглед към хълма и двореца Сан Пиетро.

Най-близката спирка на градския транспорт е Via Massalongo 5/C и е на около стотина метра от църквата. Там спират автобуси: 70, 96 и 97.

Базиликата Сан Зено Маджоре

Малко по-отдалечена от центъра, но все пак на пешеходно разстояние по поречието на река Адидже се намира Сан Зено Маджоре. До там отидохме сутринта на последния ден от престоя. Разходката беше изключително красива, поречието на река Адидже е вдъхновяващо.

Сан Зено е осмият поред епископ на Верона, а базиликата, носеща неговото име е един от шедьоврите на римското изкуство. Смята се, че първоначално е построена през 9-ти век, след което е била реставрирана и разширявана през 13-ти и 14-ти век. Кулата-камбанария датира от 11-ти век. Отличителен белег на базиликата е и розовият прозорец, известен още като „Колелото на съдбата“, който е украсен с шест статуи, изобразяващи редуващите се фази от човешкия живот. Интересна е и дървената порта, облицована с 48 скъпоценни бронзови квадратни форми със сцени от Стария и Новия завет и чудото на светията Сан Дзено.

Най-близката спирка е Via Da Vico 14 III. Автобуси 30, 31и 91.

Сан Фермо Маджоре

Четвъртата, до която ние за жалост не стигнахме, но си заслужава да се види, е Сан Фермо Маджоре. Най-близката до нея по-голяма забележителност е Арена ди Верона, така че може да се посетят една след друга.

Замъка Кастелвекио и моста Скалигеро

Castelvecchio (Старият замък) е средновековен замък, разположен в историческия център на Верона до бреговете на река Адидже. В наши дни няма функция на замък, но помещава исторически музей. Замъкът е най-важната военна конструкция на династията Скалигер, управляваща града през Средновековието. Постройката трябвало да служи за замък, крепост с мост над реката, позволяваща лесно бягство от града при опасност. Широкият вътрешният двор е служел за тренировъчна площадка на войниците, а днес е главен вход към музея. Той е ограден от три високи кули, с ясня видимост към всички посоки. Мостът се простира над участък от река Адидже, широк 120м. Той е исторически архитектурен шедьовър, предвид построяването му през 13-ти век.

Арката на Гави

Arco dei Gavi е културен паметник, построен през 1-ви век в чест на семейство Гавия – важна фамилия по времето на Римската империя. През различните епохи и владения нейното предназначение е било променяно – тя е била главен вход за влизане в града, десетилетия по-късно е станала част от отбранителната стена на Кастелвекио. Днес тя е свидетелство за многовековната история на града и една от най-старите забележителности.

Порта Борсари

По времето на Римската империя, главният вход за влизане в града Верона, идвайки от античния път Via Postumia, била Порта Борсари. Издигната е през 1-вия век от Новата ера, но се смята, че оригиналната порта е датирала още от 1-ви век преди Новата ера. Сега Порта Борсари дава началото на дълга пешеходна зона из тесните кълдаръмени улички на античния град, с множество магизини, барове, ресторанти и джелатерии.

Двореца Сан Пиетро с изключителна гледка към града

Това несъмнено е мястото с най-живописния изглед към антична Верона. Изграден на хълм над реката, дворецът предлага панорамна площадка, от която се откриват невероятни пейзажи. Мястото за построяването му е стратегически избрано, за да се упражнява контрол върху заобикалящите го земи. Оригиналният дворец е бил построен през 14-ти век и е съществувал почти 400 години, но е бил взривен от френските войски през 1801г. Петдесет години по-късно, австрийци построили на мястото крепост, служеща им за казарма. В момента туристи се допускат само във външните части, където могат да се насладят на спиращи дъха гледки.

Ако предпочетеш пешеходна разходка до двореца, от стария град ще минеш през античния мост Ponte Pietra (вижда се на 3-та и 4-та снимка). До върха на хълма може да се стигне по стълби или с асансьор. Ние отидохме директно с колата, понеже това беше нашата последна спирка в този прекрасен град.

Време беше да поемем обратно по пътя към дома, но преди това ни предстоеше еднодневна разходка и нощувка в столицата на Хърватия – Загреб. От Верона си тръгнахме с напълнени очи и души. Времето, прекарано там, беше невероятно вдъхновяващо, отпускащо, пренесохме се в друга епоха.

Надявам се, че виртуалната разходка из най-красивите забележителности на Верона ти е била интересна, полезна и би я споделил с приятели. Ако все още не си ме последвал в социалните мрежи, можеш да го направиш от тук: FB, Insta.

А ако се абонираш за MyTrips2Remember бюлетин, ще получаваш директно на имейла си известия за публикуването на нова статия, идеи за дестинации, полезни съвети при планиране на екскурзия и още много други теми.

Исторически факти:

https://www.visitverona.it/en
https://www.italyscapes.com/places/veneto/verona/
https://verona.com/en/verona/
https://www.arena.it/en/arena-di-verona/history

публикувай своя коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

bg_BG